Nokia 808 Pure View – zdjęcia lepsze niż z aparatu kompaktowego

Lip 17, 2012 autor:

Coraz częściej aparaty w jakie wyposażone są telefony komórkowe i smartfony, poziomem zaawansowania parametrów przewyższają niejeden kompaktowy aparat cyfrowy. Stwarza to ogromne możliwości dla osób, które lubią robić zdjęcia i aparat (czy też telefon) wyciągają w tym celu niemal przy każdej okazji. Od jakiegoś czasu na polskim rynku można już znaleźć laureata nagrody Best Mobile Device 2012 przyznawanej przez międzynarodowe stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej. Wyróżnienie ze strony osób zajmujących się fotografią na co dzień, wiele mówi o jakości produktu. Nokia 808 Pure View, bo to o niej mowa – to najnowsza i najbardziej zaawansowana właśnie pod względem fotograficznym propozycja Nokii.

źródło: Nokia

Co zaproponowała Nokia?

41 milionów – tą imponującą liczbę pikseli można znaleźć w Nokii 808, którą producent reklamuje jako „telefon zmieniający zasady gry” – chodzi zapewne o zasady gry fotograficznej. Wyjątkowa matryca typu 1/1,2 cala oferuje możliwość wykonania niezwykle szczegółowych, ostrych zdjęć. Czy aż tak duża, można powiedzieć astronomiczna, liczba pikseli jest w ogóle w niewielkim telefonie potrzebna? Z lustrzankami czy bezlusterkowcami jak na razie żaden telefon czy smartfon nie może się porównywać. Jednak w zestawieniu z niektórymi kompaktami Nokia 808 wypada już zdecydowanie lepiej.

Wspomniane już 41 Mpix to nie wszystkie fotograficzne nowinki. Zastosowano też technologię zwaną pixel binning. Oznacza ona, że sygnał z kilku pikseli położonych obok siebie sumowany jest w jeden, wirtualny, większy piksel – pozwala to w znaczącym stopniu podnieść jakość zdjęć. Do potężnej matrycy dochodzi też system optyczny marki Carl Zeiss. Dzięki temu smartfonowi możemy nie tylko z przyjemnością wykonywać nasycone, szczegółowe fotografie, ale też łatwo się nimi dzielić. Zdjęcia można zapisywać w niedużych plikach i dzięki temu łatwo wysłać jako MMS lub na portale społecznościowe. Mając Nokię 808 pod ręką nakręcimy tez film w jakości Full HD.

źródło: Nokia

Oprócz wyjątkowych możliwości fotograficznych smartfon ten, to też pakiet funkcji charakterystycznych dla tej gałęzi sprzętu – otrzymujemy zatem pojemnościowy, dotykowy wyświetlacz AMOLED o przekątnej 4 cale oraz nawigację satelitarną. 16 Gb wbudowanej pamięci pozwoli wykonać i zachować dużą ilość zdjęć lub filmów.

Czy smartfony w końcu zastąpią aparaty cyfrowe? Jeśli producenci nadal będą podążać w kierunku podobnym do tego zaproponowanego przez Nokię – wychodzeniu naprzeciw wysokim oczekiwaniom konsumentów jeśli chodzi o stopień zaawansowania funkcji fotograficznych – niewykluczone że tak się właśnie stanie. Nokia 808 dostępna jest u operatorów Orange i Plus oraz w sprzedaży niezależnej. Jej średnia cena detaliczna to około 2000 zł.

źródło: mobilewall / Nokia
Nowości, Smartfony i telefony, TOP news