Asus Padfone – Transformers na rynku urządzeń mobilnych

Sie 02, 2012 autor:

Czy da się w jednym urządzeniu połączyć laptop, tablet i smartfon? Okazuje się, że tak. Dowodzi tego Asus, który już 15 sierpnia wypuści na polski rynek długo oczekiwanego Padfona. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak działa to urządzenie, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Sercem Padfona jest smartfon, którego ekran posiada przekątną 4,3 cala. W parę chwil można go schować w specjalną wnękę znajdującą się w tablecie o przekątnej ekranu 10,1 cala, dzięki czemu uzyskamy wszystkie funkcjonalności, jakie oferują nam nowoczesne tablety. Poza tym, po podłączeniu do całości klawiatury, sprzęt staje się poręcznym netbookiem, który pozwala na wygodną pracę biurową.

źródło: Asus

Wspomniany wyżej smartfon posiada dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snap dragon S4 o półtorahertzowym taktowaniu. Znajdziemy w nim także układ graficzny Adreno 225, pamięć RAM o pojemności 1 GB oraz 16 GB, 32 GB lub 64 GB wbudowanej pamięci (zależnie od modelu). Jeśli jednak i 64-gigabajtowa pojemność okazałaby się dla kogoś zbyt mała, wtedy szybko można ja zwiększyć wkładając do odpowiedniego portu kartę microSD lub przerzucając część danych na serwer producenta, na którym przypisano każdemu 32 GB przestrzeni dyskowej, którą można wykorzystywać przez trzy lata od chwili zakupu urządzenia.

Ekran smartfona wchodzącego w skład Padfona ma 4,3 cala przekątnej oraz rozdzielczość określaną jako qHD, czyli 960×540 px. Chroni go nowoczesne szkło Gorilla Glass, które charakteryzuje przede wszystkim bardzo duża odporność na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, pęknięcia etc.). Waga tego najmniejszego w zestawie urządzenia to niecałe 130 gram, a pojemność jego baterii wynosi 1520 mAh.

źródło: Asus

Jeśli lubimy robić zdjęcia, to z pewnością zainteresuje nas aparat cyfrowy o rozdzielczości 8 Mpx. Dla pozostałych wielbicieli nowych rozwiązań technologicznych producent Padfona przygotował nowatorski AGPS, dokładny e-kompas, czujnik ruchu oraz bliskości i światła, a także żyroskop, który mierzy położenie urządzenia.

Tablet otrzymywany po włożeniu smartfona do specjalnej obudowy, ma rozdzielczość 1280×800 px, wymiary 273×176,9×13,55 mm, wagę 724 g i głośniki Sonic Master. Jego bateria ma już znacznie większą niż smartfon pojemność – 6 600 mAh. Oprócz klawiatury Qwerty, która obecna jest już we wszystkich tabletach, Padfone Station ma również rysik, który może pełnić funkcję słuchawki. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawe rozwiązanie.

źródło: Asus

Asus Padfone działa pod systemem operacyjnym Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Duże zainteresowanie tym sprzętem obserwowane jest już od chwili pierwszej prezentacji, która odbyła się około rok temu, dlatego i w chwili oficjalnego polskorynkowego debiutu będzie ono zapewne znaczne. I nie przeszkodzi w tym bez wątpienia cena, która w zależności od wybranego modelu będzie wynosiła, według niepotwierdzonych informacji, pomiędzy 1 700 zł a 3 200 zł.

źródło: mobilewall / Asus
Asus, Laptopy, Nowości, Smartfony i telefony, Tablety