Google zwiększa czujność

Kwi 16, 2014 autor:

Niesławna możliwość instalowania aplikacji pochodzących ze sklepu Play przy pomocy plików APK jest z jednej strony wygodną alternatywą, ale i poważną luką w bezpieczeństwie całego ekosystemu. Mnogość plików rozsianych po sieci uniemożliwia ich dokładną weryfikację, a te zawierające złośliwy kod są niezwykle trudne do wytropienia. Z pomocą przychodzi jednak nowe rozszerzenie o nazwie Verify Apps.

„Ponieważ potencjalnie szkodliwe aplikacje są bardzo rzadkie, większość osób nigdy nie zobaczy ostrzeżenia lub jakiejkolwiek innej informacji o dodatkowej warstwie ochronnej… Spodziewamy się jednak niewielkiej liczby osób, które przy sprawdzeniu uzyskają informację o przypuszczalnym niebezpieczeństwie w wyniku nowej funkcjonalności i dzięki temu zostaną ochronione. Będzie to dla nas sporym sukcesem”. – twierdzi pracownik Google za pośrednictwem oficjalnego bloga.

Google twierdzi, że wprowadzona w tamtym roku opcja weryfikacji została użyta ponad 4 miliardy razy, a tylko 0,18% aplikacji uzyskały status szkodliwych. Nowa warstwa ochronną ma według giganta z Mountain View jeszcze skuteczniej chronić urządzenia z systemem Android przed niezweryfikowanymi aplikacjami spoza Sklepu Play. Mamy zatem powody do zadowolenia – wygląda bowiem na to, że Google poważnie traktuje bezpieczeństwo autorskiego systemu operacyjnego spod znaku Android. Raporty, które ukażą się w ciągu kilku miesięcy pokażą o ile spadł stopień infekcji, jednak właśnie dzięki takim narzędziom jest to w ogóle możliwe.

Android-4.2-security-verify-apps-google-play

Smartfony i telefony, TOP news