Android nie taki popularny?

Cze 06, 2015 autor:

Google opublikowało właśnie swój comiesięczny raport dotyczący popularności poszczególnych wydań systemu operacyjnego Android. Jak wynika z udostępnionych przez firmę informacji, najnowsza wersja oprogramowania posiadająca przydomek Lollipop jest już zainstalowana na 12,4% wszystkich urządzeń korzystających z OS rozwijanego przez Mountain View. Liczbę tą należy jednak traktować z przymrużeniem oka, bowiem duża liczba smartfonów i tabletów po prostu nie działa na starszym oprogramowaniu.

Według Google najpopularniejszym systemem jest obecnie Android 4.4 KitKat, którego używa 39,2% urządzeń z promowanym przez firmę OS. Drugie miejsce zajmuje wydanie Jelly Bean z wynikiem na poziomie 37,4%, a później znajduje się już wspomniany wcześniej Lollipop (12,4%). Mocną niespodzianką okazała się również obecność wersji Gingerbread oraz Ice Cream Sandwich w zestawieniu. Marginalne znaczenie ma za to Android Froyo, który jest obecnie zainstalowany na 0,3% modeli.

Najbardziej zauważalny jest oczywiście wzrost liczby urządzeń korzystających Lollipopa, który jeszcze w kwietniu miał zaledwie 5,4% udział w rynku. System został oficjalnie zaprezentowany w czerwcu, podczas zeszłorocznej konferencji I/O, a kilka miesięcy później trafił do pierwszych użytkowników. Warto przy tym dodać, że od kilku miesięcy trwają prace nad Androidem M, którego obecnie testują posiadacze wybramych modeli z linii Nexus. Ten wariant powinien zadebiutować w trzecim kwartale bieżącego roku, jednak póki co jest to wszystko co wiemy…

Aplikacje