Projekt Fi coraz bliżej

Sie 07, 2015 autor:

O Projekcie Fi stworzonym przez Google, zrobiło się naprawdę głośno już w kwietniu ubiegłego roku, kiedy to Gigant z Mountain View  stał się pełnoprawnym, wirtualnym operatorem telefonicznym. Na razie usługa działa jedynie w USA, dlatego nie jest zbyt popularna, ale możliwe, że w przyszłości stanie się globalna. Na jej spopularyzowanie nie chce czekać Apple, które najwidoczniej pozazdrościło swojemu konkurentowi i szykuje się do uruchomienia własnej telefonii.

Choć póki co trwają pertraktacje z telekomami, uruchomienie przez Apple własnej usługi MVNO wydaje się być bardzo prawdopodobne. Pokrywa się to również z działaniami firmy – zastąpieniem poczty głosowej swoim asystentem o nazwie Siri, a także wprowadzeniem nowej technologii o nazwie Apple SIM.  Dzięki niej możliwa jest zmiana operatora komórkowego bezpośrednio poprzez interfejs iPada, bez fizycznego wyjmowania karty z urządzenia. Całość zakłada dostosowanie dostawcy telekomunikacyjnego do chwilowych potrzeb i brak konieczności podpisywania umów długoterminowych.

 

W przypadku sieci Google nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 1 GB transferu danych kosztuje 20 dolarów miesięcznie. Z drugiej strony, Apple nie musi nawiązywać walki cenowej, bo może wystarczyć przekonanie klientów za pomocą większej dostępności swojego rozwiązania. Projekt Fi jest obecnie dostępny dla posiadaczy Nexusa 6 mieszkających na terenie Stanów Zjednoczonych.

Smartfony i telefony