GfK i raport dotyczący sprzedaży smartfonów

Sie 22, 2015 autor:

Firma GfK opublikowała właśnie najnowszy raport dotyczący sprzedaży smartfonów w drugim kwartale 2015 roku. Widać wyraźnie, że rynek cały czas jest wyjątkowo mocny, a świadczy o tym prawdopodobnie duże zapotrzebowanie na urządzenia oferujące łączność 4G. Zwiększył się też udział konstrukcji z ekranem o przekątnej 5’’ i większych. Z zestawienia wyraźnie wynika, że w drugim Q2 2015 sprzedano 302 mln smartfonów, o 5 procent więcej rok do roku. Przełożyło się to na przychód w wysokości 92,4 mld dolarów, który był wyższy o 7 procent względem odpowiadającego kwartału 2014 roku. Użytkownicy coraz chętniej sięgają po smartfony 4G. Jeszcze rok temu tego typu konstrukcje stanowiły 26 procent wszystkich sprzedanych produktów, podczas gdy w Q2 2016 aż 58 procent.

Miłym zaskoczeniem jest również ogromna popularność urządzeń z wyświetlaczem o przekątnej minimum 5’’. W drugim kwartale tego roku konstrukcje tego typu mogły pochwalić się udziałem na poziomie 48 procent, o 5 punktów procentowych więcej względem Q1 2015 i aż o 17 punktów procentowych więcej rok do roku. Podobnie jak z 4G, za świetny wynik odpowiadają przede wszystkim Chińczycy, którzy w 6 na 10 przypadków wybierają konstrukcje z ekranami 5’’+.

źródło:gfk.com

Warto również dodać, że w Europie Zachodniej wyraźnie zwiększyła się popularność tanich modeli, których udział w tym kwartale wyniósł prawie 50 procent. Wysyłki wzrosły o 9 procent, ale przychód spadł o 7 procent. Słabo prezentuje się region Europy Środkowej i Wschodniej, na co wpływ ma 11-procentowy spadek sprzedaży smartfonów w Rosji i aż 34-procentowy na Ukrainie. Cała sytuacje tylko trochę ratuje nasz kraj, oraz Rumunia, obywatele tych krajów przyczynili się bowiem do 3% wzrostu wysyłki. Przychód mimo to, nadal spadł o 15%.

Smartfony i telefony